Między Kruczą, a Marszałkowską

27 listopada 2019
Tania sala w centrum
5/5 - (68 votes)

Płyn do mycia Ludwik, fajowe gitary, najdłuższe logo w Śródmieściu, Dia de Los Muertos, Węgrzy, socrealizm, koleje, to  właśnie ulica Wspólna między Kruczą, a Marszałkowską.

Ulica Wspólna to jedna z ciekawszych ulic Śródmieścia zaczynająca się 150 m przed ul. Kruczą i biegnąca na zachód do ulicy Tytusa Chałubińskiego. Dawno, dawno temu była drogą wśród pól uprawnych, biegnącą przez pola Kałęczyna, między morgami (włókami) Burkat (Burghardta) na południe i tzw. Włóką Szeroką po stronie północnej. Była więc wspólną drogą dla obu tych mórg. Właścicielami Włóki Szerokiej byli misjonarze, którzy po roku 1678 założyli tutaj folwark oraz wybudowali cegielnię. Ulica Wspólna otrzymała nazwę oficjalnie w 1770 dzięki pracy geometry Macieja Deutsch. Szerokość ulicy wynosiła 24 łokci (przeszło 14 m).

Ponieważ Wspólna to bardzo, ale to bardzo długa ulica, skoncentrujmy się na krótkim, ale jakże ciekawym odcinku między ulicami Kruczą i Marszałkowską.

Idąc od ulicy Kruczej w kierunku ulicy Marszałkowskiej mijamy, umiejscowione po prawej stronie, dwa gigantyczne gmachy urzędów państwowych.

 

ulica Wspólna Ministerstwo Rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa, mieszczące się pod adresem Wspólna 30, to monumentalny, socrealistyczny budynek wybudowany na początku lat 50. Kolumnady podpierają niebo, a znajdujący się wewnątrz ogród, miał w pierwotnym założeniu być polem uprawnym ze wzorcowymi uprawami warzyw. Budynek Ministerstwa, a zwłaszcza teren przed, jest miejscem, gdzie spotykają się np. protestujące grupy rolników.

Wspólna 32/46

Potężny gmach Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieście. Nie każdy jednak wie, że właśnie w tym budynku, w okresie PRL, działała olbrzymia Centralna Składnica Harcerska. W słynnej witrynie kultowego sklepu Harcerz można było obejrzeć pokaźną makietą kolejową. Do tego „raju”, w czasach PRL, zjeżdżały tłumy ludzi z całej Polski.

Po lewej zaś

pod adresem Wspólna 25 znajdujemy siedzibę firmy Inco Veritas. Firma ta w roku 1964 opracowała formułę słynnego płynu do mycia naczyń „Ludwik”. Ta dzielna Polska firma wciąż działa i produkuje także Azofoskę, pasty Buwi, Florit i wiele innych produktów.

 

Budynek z tablicą Wspólna 35, to jedna z nielicznych ocalałych po wojnie nieruchomości. Zaprojektował go znany architekt Franciszek Lilpop,  w latach 1910-1920. W tym właśnie miejscu, przez kilka lat, mieściła się siedziba partii braci Kaczyńskich –  Porozumienia Centrum.

ulica Wspólna 41 Lingua Nova

Lingua Nova Sp. z o.o.

Wspólna 41 to ostatni budynek w tej części ulicy Marszałkowskiej.  Znajduje się tam jeden z najdłuższych, bo biegnących aż przez 10 pięter, szyldów pionowych w Warszawie. Szyld należy do, założonej w roku 1991, Szkoły Języków Obcych i Agencji Tłumaczeń Lingua Nova, w której jest także możliwość wynajęcia sal szkoleniowych.

W tym kultowym budynku znajdował  się przez długie lata jeden z największych sklepów z gitarami Zbigniewa Hołdysa. W roku 2008, wraz z napisami „ This is the end”, sklep  zakończył działalność. Dzisiaj w tym miejscu swoją siedzibę ma założony w 1995 roku, Dom Maklerski BOŚ, który, jako pierwszy z domów maklerskich, zaoferował swoim klientom składanie zleceń przez Internet.

 

ulica Wspólna

Ulica Wspólna 41 to także miejsce, w którym przez 4 dekady (1972-2009) działał Instytut Węgierski w Warszawie.  Na przełomie stycznia i lutego 2020 roku otworzono restaurację „ The Mexican” . Wielkie czaszki – symbol Dia de Los Muertos czyli radosnego święta śmierci (święta zmarłych) zdobią witryny restauracji.

I tak kończymy spacer po krótkim, ale jakże ciekawym odcinku ulicy Wspólnej.