Jakie warunki musi spełniać sala do przeprowadzania egzaminów?

20 stycznia 2020
sala do przeprowadzania egzaminów
5/5 - (51 votes)

Optymalna sala do przeprowadzania egzaminów

 

Każdy z nas podchodził w swoim życiu zapewne do niejednego egzaminu. Zdawaliśmy egzaminy w czasach szkolnych, zdawaliśmy egzaminy na prawo jazdy.  Zdawaliśmy także przeróżne egzaminy zawodowe dające nam  uprawnienia – jak chociażby egzamin na tłumacza przysięgłego.

Miejsce, w którym egzaminy zdajemy, jest czasami połączone z miejscem, które dane uprawnienia nam wydaje. Wspomniany wcześniej egzamin na prawo jazdy zdajemy w ośrodkach specjalnie do tego przystosowanych, w których wydzielona jest sala do przeprowadzania egzaminów.

Podobnie jest w przypadku tłumaczy przysięgłych. Przyszli tłumacze podchodzą do egzaminu w Ministerstwie Sprawiedliwości w specjalnej Sali do tego przygotowanej.

Nie zawsze jednak mamy możliwość zdania egzaminu w siedzibie organizacji wydającej dane uprawnienia. Dlatego też nasze sale szkoleniowe w centrum Warszawy goszczą często instytucje organizujące przeróżne egzaminy właśnie poza swoją siedzibą, która znajduje się np. zagranicą.

Zyskaliśmy dzięki temu cenne doświadczenie i wiemy zatem jak powinna wyglądać optymalna sala do przeprowadzania takich egzaminów.

Egzamin państwowy, czy certyfikat instytucji prywatnej? Czy sala do przeprowadzania egzaminów może być przygotowana inaczej?

Egzamin państwowy

sala do przeprowadzania egzaminów

W przypadku instytucji państwowych zewnętrzna sala do przeprowadzania egzaminów musi spełnić szereg rygorystycznych kryteriów.  W naszych salach szkoleniowych mamy  przyjemność przeprowadzać np:  egzamin certyfikowany z języka polskiego jako obcego, czy też egzamin PTE. Odpowiednia organizacja oraz zapewnienie niezbędnego zaplecza technicznego, są w tym przypadku kluczowe.

Wymogi ściśle określają np: w jakiej odległości muszą się znaleźć od siebie stoliki. Dodatkowo wszyscy podchodzący do egzaminu muszą mieć zapewnione określone ustawą przybory, ciszę i komfort pracy.

Wypełnione testy pisemne powinny być zebrane i przechowywane wg określonych procedur. Niezwykle istotne jest skrupulatne zapoznanie się z ustawowymi wymogami, gdyż każdy, nawet najmniejszy szczegół jest ważny i niespełnienie któregoś z warunków może unieważnić całą procedurę egzaminacyjną.

Egzamin niepaństwowy

Inaczej sprawa wygląda w przypadku przeprowadzania egzaminów niepaństwowych. Od kilku lat jesteśmy certyfikowanym ośrodkiem egzaminacyjnym, mającym uprawnienia do przeprowadzania egzaminów językowych PTE. W tym wypadku także musimy odpowiednio przygotować przestrzeń tak, by spełnić niezbędne regulaminowe wymogi. Chociaż nie są tak rygorystyczne, jak w przypadku egzaminu z języka polskiego, to także wymagają określonych przygotowań. Podchodzący do części zarówno pisemnej, jak i ustnej, muszą zdawać osobno i podczas trwania testu mogą komunikować się tylko z egzaminatorem.

Po zakończeniu całej procedury testy są w określony sposób zbierane, pakowane i wysyłane do centrum Pearsona, do Anglii. Po sprawdzeniu egzaminów przez naszych brytyjskich kolegów, informujemy zdających o wynikach.

Sala do przeprowadzania egzaminów ustnych i pisemnych. Jakie są różnice?

Z naszego doświadczenia wiemy, że ogromne. Wprawdzie egzamin ustny i pisemny może odbyć się w tej samej przestrzeni, ale musimy oczywiście dostosować ją wcześniej do rodzaju testów. W przypadku wersji pisemnej sala do przeprowadzania egzaminów powinna mieć określoną wielkość, ograniczony dostęp osób z zewnątrz, miejsce dla komisji egzaminacyjnej i jasno określone procedury przebywania wewnątrz sali.

Egzamin ustny musi odbywać się w przestrzeni, w której obecna jest tylko i wyłącznie komisja oraz osoba podchodząca do testu. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest, aby kolejny podchodzący do egzaminu znajdował się w tej samej sali i przygotowywał odpowiedzi na wręczone mu pytania.

Uczestnicy egzaminu nie powinni wnosić do sali żadnych urządzeń i pomocy. Ośrodek, w którym egzamin się odbywa musi zapewnić szatnię i miejsce, w którym przechowywane są rzeczy osobiste.

Sala do przeprowadzania egzaminów w trudno dostępnej lokalizacji.

Każdy przystępujący do egzaminu pragnie uzyskać wynik pozytywny. Przygotowuje się zatem do testu odpowiednio wcześniej, by – używając kolokwializmu – mieć to „jak najszybciej z głowy”.

Ogromną szkodą byłoby niezdanie egzaminu z powodu trudnego dojazdu. Tyczy się to zarówno osób, które do egzaminu podchodzą, jak i członków komisji egzaminacyjnej.

Trudno dostępna lokalizacja sali egzaminacyjnej może narazić nas na kłopoty oraz koszty. W przypadku spóźnienia, lub niepojawienia się na egzaminie, zdający musi podchodzić do testu w innym terminie i traci z reguły opłatę egzaminacyjną.

W przypadku członka komisji ta odpowiedzialność może być nieco większa. Jeżeli taka osoba nie stawi się na czas w ośrodku, może ponieść większe koszty, zarówno finansowe, jak i zawodowe oraz wizerunkowe.

Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sala do przeprowadzania egzaminów w  trudno dostępnej lokalizacji pomimo niskiej ceny za wynajem, opłaci się nam bardziej?

Zapraszamy do Lingua Nova

sala do przeprowadzenia egzaminu

Sale znajdują się na II piętrze w budynku przy ul. Wspólnej 41 w Warszawie

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej-  jesteśmy certyfikowanym ośrodkiem egzaminacyjnym, mającym uprawnienia do przeprowadzania egzaminów PTE oraz egzaminu certyfikowanego z języka polskiego jako obcego.

Nasze sale są odpowiednio przystosowane i wyposażone do przeprowadzania zarówno testów pisemnych, jak i ustnych. Udostępniamy nasze sale także na egzaminy zewnętrzne i z chęcią służymy pomocą naszym Partnerom przy organizacji różnego rodzaju testów.

Z chęcią dzielimy się doświadczeniem i wspieramy ich przy planowaniu oraz realizacji egzaminów w każdej możliwej formie.
Mieścimy się w ścisłym centrum Warszawy, nieopodal słynnej Rotundy, około 160 kroków od wejścia do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą propozycją. Sala do przeprowadzania egzaminów Londyn w Centrum Warszawy pod adresem Wspólna 41 jest optymalnym wyborem. Dzięki niej każdy egzamin  na maksymalnie 40 osób przebiegnie sprawnie i zakończy się sukcesem.