Sala na warsztaty design thinking – jak odpowiednio dobrać przestrzeń projektową?

4 lutego 2020
Sala na warsztaty
5/5 - (35 votes)

Sala na warsztaty – jak odpowiednio dobrać  salę na design thinking?

Sala na warsztaty  design thinking musi być odpowiednio dobrana. Ta intrygująca metoda projektowania usług, produktów, bądź modeli biznesowych nie może być na pewno realizowana w miejscu do tego nieprzystosowanym. Uczestnicy procesu powinni mieć zapewniony jak największy komfort oraz dostęp do niezbędnych materiałów i narzędzi. Dlatego też odpowiednio skomponowana przestrzeń może mieć kluczowe znaczenie, by szkolenia, bądź warsztat design thinking przyniosły oczekiwany efekt.

Ale po kolei. Czym jest, tak modna ostatnio, metoda design thinking?

Metoda design thinking to efekt kreatywnego podejścia naukowców z Uniwersytetu Stanforda ze słonecznej Kalifornii. To tam właśnie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych rozpoczęły się projekty, z których, po odpowiednim usystematyzowaniu, powstała właśnie ta innowacyjna metoda.

Za jej pomocą transferowano nieszablonowe pomysły do biznesowych ośrodków w słynnej Dolinie Krzemowej. Uważa się, że jednym z głównych prekursorów metody design thinking jest profesor z Uniwersytetu Stanforda David M Kelley, który to obecnie za pomocą swojego biura projektowego IDEO, tworzy produkty i rozwiązania dla firm takich jak np. Apple.

Czym jest design thinking?

W skrócie jest to kreatywna metoda polegająca na tworzeniu innowacyjnych koncepcji projektowych, opracowywanych przez projektantów, lub zespoły projektowe. Zespoły składają się z ekspertów różnych specjalizacji (np. marketing, design, IT). Ostateczne cele to stworzenie nowych produktów, usług lub procesów, z uwzględnieniem prawdziwych potrzeb pojedynczych użytkowników.

Praca nad rozwiązaniami jest bardzo wymagająca, toteż odpowiednia sala na warsztat design thinking jest niezwykle istotna.

 

Sala na warsztaty design thinking musi uwzględniać specyfikę metody

 

Praca projektowa wg metody design thinking podzielona jest na poszczególne etapy. Dlatego też raczej nie stworzymy danego rozwiązania w jeden dzień. Musimy się przygotować na wypełniony niezwykle ciekawymi elementami, ale jednak długotrwały, proces twórczy. Z tego względu warto zadbać, by sala na warsztat design thinking była komfortowa i odpowiednio wyposażona.

Opisywana przez nas metoda składa się z pięciu głównych elementów:

–  Empatia – na tym etapie często powstaje tzw. „persona” – nasz końcowy odbiorca produktu, bądź usługi, którego potrzeby analizujemy za pomocą określonych narzędzi jak np. „mapa empatii”. Dane, które zbierzemy podczas tego etapu, determinują nasze dalsze projektowe kroki.

Diagnozowanie potrzeb – na tym etapie ustalamy realne potrzeby użytkownika.  Pozwalają nam na modyfikację zmian w produkcie, bądź usłudze tak, by optymalnie spełniały wymagania końcowego odbiorcy.

Tworzenie pomysłów na podstawie danych z poprzednich etapów.

Prototypowanie – tworzymy pierwsze prototypy i koncepcje

Testowanie – etap testów i ewentualnych modyfikacji.

 

Odpowiednio wyposażona sala na warsztaty design thinking gwarantuje płynność procesu

 

Opisywana przez nas metoda projektowa korzysta z wielu narzędzi, wykorzystywanych w innych sferach. Toteż ich połączenie, obok zestawienia ze sobą specjalistów z wielu dziedzin i charakterystycznego systemu pracy, jest jednym z elementów powodujących, że design thinking jest tak wyjątkowa.

Wywiady etnograficzne, brainstormy, moodboardy, sztuka, kolaże, UX, braindumping i wiele innych. Wszystkie te narzędzia możemy swobodnie mieszać, lub używać ich samodzielnie w zależności od naszych potrzeb. Niekiedy potrzeba użycia jakiegoś sposobu pracy pojawia się podczas procesu projektowego, warto wówczas być na to przygotowanym.

Sala na warsztat design thinking musi mieć zatem dostęp do sieci. Ponadto niezbędne są tablice i/lub flipcharty, dużo miejsca, wygodne meble, odpowiednie oświetlenie oraz dostęp do projektora i wszystkich urządzeń oraz materiałów biurowych. Równie ważna jest także cisza i odpowiednia atmosfera. Toteż, aby odpowiednio wejść w kreatywny, projektowy nastrój, musimy czuć się dobrze i ważne jest również, abyśmy nie odczuwali żadnych braków. Proste, ale jakże czasami trudne.

Sala na warsztat design thinking na ulicy Wspólnej 41 w ścisłym centrum Warszawy.

Zapraszamy do naszych sal do wynajęcia. Mieliśmy przyjemność pracować wg tej metody i bardzo sobie ją cenimy. Mamy wrażenie, że każda grupa projektowa, która gościła w naszych przestrzeniach, pozostawiła po sobie pozytywny, kreatywny „ferment”, który odczuwały kolejne grupy. Znamy potrzeby, które pojawiają się przed i w trakcie tego rodzaju twórczej pracy i jesteśmy na nie przygotowani.

Sala na warsztat design thinking w Ogólnopolskiej Szkole Językowej Lingua Nova jest na pewno optymalnym rozwiązaniem.  Zapraszamy w nasze kreatywne progi.  Mamy nadzieję, że powstaną w nich wyjątkowe i innowacyjne produkty, usługi oraz projekty, które podbiją świat.

 

 

 

 

 

 

Dobre szkolenie design thinking powinno się odbyć we właściwej przestrzeni.