Sala szkoleniowa przyszłości – jak będzie wyglądać?

18 lutego 2020
Sala szkoleniowa przyszłości
5/5 - (63 votes)

Sala szkoleniowa przyszłości – w którą stronę zmierza technologia?

Czy w najbliższych latach będziemy mogli w łatwy sposób przyswajać sobie duże ilości materiału? Czy będziemy w stanie zarejestrować informację w ciągu sekundy, minuty a może godziny? Jak współczesne rozwiązania technologiczne będą wpływać na zdobywanie wiedzy? Jakie są możliwości zaimplementowania ich w miejscach, w których wiedzę zdobywamy? Na pewno sala szkoleniowa przyszłości to sala wyposażona w interaktywne technologie i urządzenia typu SMART, pozwalające na optymalne wykorzystanie wszystkich możliwości.

Bezprzewodowy internet dużych prędkości:

We współczesnych salach szkoleniowych sieć bezprzewodowa to dobro podstawowe. Wi–Fi jest dzisiaj jedną z najszybciej rozwijających się technologii sieciowych. Dzięki niej Internet dociera tam, gdzie nie ma możliwości zapewnienia infrastruktury kablowej. Najnowszy standard projektowanych dziś sieci to Wi-Fi 6. Internet dużych prędkości wykorzystuje kanały o szerokości 160 Mhz., co pozwala uzyskiwać niezwykle duże prędkości np.: 9,6 Gb/s. Możemy wówczas bezproblemowo korzystać z symulatorów VR (Virtual Reality), czy oglądać materiały video nawet w bardzo wysokiej jakości 8k.

Mówiące i słuchające tablice

sala szkoleniowa przyszłości

Tablice typu SMARTboard lub multimedialne, to urządzenia przypominające białe tablice suchościeralne. Umożliwiają współdziałanie z podłączonymi do nich urządzeniami jak: komputer, czy projektor multimedialny. Za pomocą specjalnego pióra, przedmiotu lub dłoni, szkoleniowiec, lub uczestnik szkolenia może obsługiwać dowolny program w komputerze. Tablice multimedialne umożliwiają przygotowanie np.: materiałów szkoleniowych i zapisanie ich w komputerze. Cena takich urządzeń od momentu pojawienia się ich w sprzedaży na początku lat 90 systematycznie maleje. Sale szkoleniowe przyszłości to sale wyposażone w tablice interaktywne z funkcjami rozpoznawania mowy, wyświetlania obrazu 3D, czy współpracy z symulatorami Virtual Reality.

Sala szkoleniowa przyszłości typu pop-up

Jeżeli dysponuje się co najmniej kilkoma metrami wolnej powierzchni, wówczas możemy w zaledwie chwilę przygotować salę na przyjęcie gości. Na pewno każdy widział wyskakujące okienka np: reklamowe typu pop–up. Tak samo można pokusić się o postawienie w bardzo szybki sposób kartonowych, lub, nieco cięższych, panelowych ścian. Toteż mamy dzięki temu możliwość, w  powierzchniach typu open space, stworzyć w oka mgnieniu pełnowymiarową salę wykorzystywaną np. na szkolenia. Wydaje się, że wraz z postępem technologicznym i stosowaniem coraz lżejszych oraz trwalszych materiałów, takich sal szkoleniowych być może będzie pojawiało się coraz więcej.

Sala szkoleniowa przyszłości i hybrydowe wyposażenie przestrzeni

Od lat znamy rozwiązania składanych krzeseł lub stołów. Są one podstawowym elementem wyposażenia sali szkoleniowej. Jeśli jednak mamy do czynienia z salą szkoleniową typu pop-up, warto wówczas pomyśleć o meblach, które będą mogły zmieścić się do np. niewielkiego kartonu. Mogą być także wkomponowane w wystrój wnętrza tak, iż nie będą zauważalne dla ludzkiego oka. Tego typu rozwiązań na rynku jest już sporo. Począwszy od mebli napełnianych w mgnieniu oka sprężonym powietrzem, poprzez meble harmonijkowe, na dmuchanej stali kończąc.

 

Drukarki 3D (drukowanie przestrzenne)

Drukowanie przedmiotów w wymiarze 3D można zdefiniować jako proces drukowania fizycznych obiektów na podstawie modeli komputerowych. Od połowy lat 80 tych, kiedy to zaczęły się pojawiać na rynku drukarki 3D, ich cena bardzo spadła. Dlatego też wykorzystanie ich w procesie szkoleń wydaje się uzasadnioną techniką. Sala szkoleniowa wyposażona w sprzęt do drukowania przedmiotów 3D wydaje się zatem idealnym rozwiązaniem dla chociażby np. kinestetyków. W szczególności zastosowanie tych technik do nauki najmłodszych wydaje się optymalnym sposobem. To właśnie dzieci są grupą, która najszybciej przyswaja wiedzę poprzez dotykanie i rozpoznawanie przedmiotów.

Sala szkoleniowa przyszłości i VR

sale szkoleniowe 3 D

Wykorzystując technologię VR w szkoleniach możemy stworzyć dla uczestników warunki niemal idealne. Na przykład podczas procesu produkcji, czy podczas zabiegu medycznego. Bez ryzyka dla zdrowia, czy życia, osoby, biorące udział w szkoleniu, mogą wykonywać skomplikowane czynności.  Ta metoda szkoleń cieszy się w tej chwili zainteresowaniem w branżach o najwyższym ryzyku zagrożeń takich jak: energetyka, budownictwo, czy produkcja przemysłowa. Zachowania uczestników mogą być zapisywane i potem analizowane. Na przykładzie tych doświadczeń można budować dalsze etapy szkolenia. Nie jest to jeszcze metoda tania. Stworzenie warunków, przypominających nasz zakład pracy, wymaga długiego procesu planowania i realizacji. Oczywiście wraz z postępem technologii tego typu szkolenia będą coraz łatwiejsze do zaprojektowania i wykonania nawet dla osób, które nie są informatykami.

Oczywiście przedstawione tutaj nowoczesne techniki nauki w salach szkoleniowych przyszłości nie wyczerpują wszystkich pomysłów, które mogą wykorzystywać nowoczesne technologie w nauczaniu.