DKF – gdzie obecnie znaleźć zaczarowany świat kina

23 marca 2020
dkf w wynajętej sali - kocham kino
5/5 - (32 votes)

DKF – Dyskusyjny Klub Filmowy w wynajętej sali

 

DKF, czyli inaczej Dyskusyjny Klub Filmowy, ma swoją ojczyznę nie gdzie indziej, jak oczywiście we Francji. To tam przecież powstał, zaprojektowany przez słynnych braci Lumiere, kinematograf. Można swobodnie stwierdzić, że rok 1895, kiedy to zdolne rodzeństwo opatentowało innowacyjne urządzenie, jakim był kinematograf, to początek nowej epoki. Francja jest też oczywiście miejscem, gdzie powstał pierwszy Dyskusyjny Klub Filmowy w skrócie DKF. Nosił nazwę „Filmowa Wolna Trybuna” i założył go w 1924 roku Charles Leger. W ślad za nim kolejne kraje rozpoczęły filmową przygodę, a kluby pod nazwą DKF zaczęły powstawać na całym świecie. Polska dołączyła do tego  filmowego towarzystwa dopiero w latach 50. Pierwszym Dyskusyjnym Klubem Filmowym był „Po Prostu”. Rozpoczął swoją działalność w 1955 roku. Obecnie w Polsce istnieje około 130 DKF-ów.

Co zobaczymy, a czego nie zobaczymy w DKF?

Klub zrzesza miłośników kina, którzy wspólnie oglądają filmy. Jakie filmy? To już zależy od klubowej narracji, ale przyjęło się, że jest to raczej kino artystyczne, autorskie, niszowe, awangardowe etc. Rzadziej spotykamy tam filmy komercyjne. Nie ma oczywiście niczego złego w oglądaniu tego, co się lubi i jeżeli ktoś preferuje kino wypełnione pościgami samochodowymi, strzelaninami, czy wesołymi historiami miłosnymi, nie może na pewno narzekać na brak oferty. Nieco trudniej jest dotrzeć na seans filmowy, z mniej popularnymi treściami. Tu na pomoc przychodzi nam właśnie DKF.

 

DKF to świat wypełniony magią kina.

 

Awangardowe kino hiszpańskie, Alejandro Jodorovsky, współczesne wariacje na temat kina niemego i wiele innych intrygujących wątków oraz wiele barwnych postaci, które te wariacje tworzą. Wszystkie te postacie znajdziemy właśnie w DKF. Przed filmem odbywa się zawsze prelekcja/wprowadzenie. Następnie film oglądamy i po jego zakończeniu następuje dyskusja. Dyskusje te potrafią być żarliwe i długie oraz na pewno pobudzające intelektualnie. Poszerzają też wiedzę o filmie i jest to na pewno niepowtarzalnie oraz cenne doświadczenie dla pasjonata kina.

 

Gdzie znaleźć DKF w Polsce?

 

Na stronie internetowej Polskiej Konfederacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych możemy znaleźć listę aktywnych Klubów. Znajdziemy tam również adres, gdzie interesujący nas DKF działa. Jak wspomnieliśmy jest ich ok. 130 i wciąż pojawiają się nowe. Większość z nich ma swoje strony www oraz profile w mediach społecznościowych, dzięki czemu możemy zapoznać się z formatem ich działalności i wybrać ten, który nas interesuje. Nie każdy zapewne lubi na przykład awangardowe, nowozelandzkie horrory . Może natomiast zainteresować go DKF skupiający się na francuskiej Nowej Fali. Opcji mamy mnóstwo i kiedy raz wejdziemy do czarodziejskiego świata Dyskusyjnych Klubów Filmowych, możemy już tam pozostać na zawsze.

 

Czy mogę założyć swój DKF?

dkf - wynajęta sala

Odpowiedź nie jest taka prosta. DKF może założyć tylko instytucja, bądź też organizacja posiadająca osobowość prawną. Potrzebna jest sala projekcyjna oraz 15 osób. Dyskusyjny Klub Filmowy to wspaniała przygoda, ale dla osób, które nie mają doświadczenia organizacyjnego, rekomendowalibyśmy założenie np. kółka filmowego, lub klubu miłośników kina. Warto rozwinąć taką inicjatywę, zwłaszcza, że ma ona mniej obostrzeń formalnych. W dalszym etapie naszą działalność możemy następnie przekształcić w DKF. Niemniej jednak, niezależnie, czy będzie to DKF, czy też mniej sformalizowana inicjatywa, do projekcji filmów będziemy potrzebowali sali projekcyjnej. Musi to być sala spełniająca szereg warunków. Przede wszystkich przestrzeń, następnie zaplecze techniczne – ekran, nagłośnienie, projektor. Sala powinna mieć możliwość zaciemnienia oraz być na tyle pojemna, aby zapewnić komfort uczestnikom klubu i by możliwa była prelekcja/wstęp przed pokazem.

 

Sale Szkoleniowe Lingua Nova – doskonała opcja dla DKF

dkf - sala lingua nova

Lokalizacja naszej siedziby – ścisłe centrum Warszawy – róg Wspólnej i Marszałkowskiej, sprawia, że frekwencja na seansach powinna być duża.

Dysponujemy przestrzeniami na większe i mniejsze pokazy. Ważną kwestią jest możliwość wynajęcia naszych sal na godziny. Niezależnie, czy to Dyskusyjny Klub Filmowy, czy też kółko filmowe uruchomi projekcje w naszych salach, opcja ta jest wygodna i na pewno atrakcyjna dla wszystkich miłośników kina. Kiedy chcielibyśmy założyć swój DKF, wówczas musimy określić  miejsce, w którym nasz klub będzie działał. Proponujemy Państwu wtedy długoterminowy, cykliczny najem sali z rabatem dla stałych Klientów. Z ogromną przyjemnością powitamy w naszych progach miłośników kina. Mamy zaplecze techniczne, chęci, doskonałą lokalizację oraz sami lubimy filmy.

Zapraszamy do kontaktu